Vaša debnička je prázdna.

Prečítajte si o ŠŤASTNÝCH VAJCIACH Naspäť

Publikované
06.06.2016

Nadviazali sme novu spolupracu a jed dobre vam predstavit pana Miroslava Jakubca a jeho farmu. Práve od neho máme v ponuke ŠŤASTNÉ VAJCIA.

1, Čo vás to napadlo založiť si farmu so slepicami-nosnicami?

Nápad vznikol ešte niekedy v roku 2010 alebo skôr. Pozerali sme s bratom na tv kanáli Spektrum takú sériu s názvom Jimmyho farma. To bola jednoznačná inšpirácia, neskôr aj seriál Rivercottage v slovenskom preklade ako Na chalupe. Popri tom sme študovali asi všetku dostupnú permakultúrnu literatúru. V záhrade sme strávili veľkú časť detstva a sme od prírody budovatelia takže ďalším krokom bola prax, v Bratislave-Dúbravke sme najprv začali s pestovaním zeleniny v malom, neskôr sme pridali 15 sliepok. Sliepky krásne pomáhajú kolobehu živín v záhrade, zjedia burinu, pokosenú trávu a dajú vám slepačí trus, ktorým sa zase môžu hnojiť rastliny. Vajcia sme mali pre vlastnú spotrebu a pre kamarátov, ale od v začiatku v tom bola aj snaha o vytvorenie produktu a jeho predaj a tak je značka Šťastné vajcia riadne zaregistrovaná. Od roku 2016 po rokoch príprav a plánovania ideme naostro z Farmy Jandech Dolina.


2, Vedeli by ste nám trošku farmu predstaviť?

Farma Jandech Dolina sa nachádza na myjavských kopaniciach v obci Priepasné, približne 10km od Myjavy. Sme minifarma zameraná na chov sliepok s cieľom zabezpečiť im prostredie v ktorom sa môžu správať úplne prirodzene.

Viac info a aktualít na našom facebooku.

3, Viete naším zákazníkom povedať rozdiel medzi podstieľkovým výbehom a voľným výbehom?

Ten rozdiel je dosť brutálny. Slovo podstieľkový možno neznie tak zle, na vajci je to označenie 2 ale znamená to 9 sliepok na m2 v zatvorenej hale! Voľný výbeh sa označuje číslom 1 a znamená minimálne 4m2 pre jednu sliepku, to je zákon. Prax je asi taká, že sliepky sa v tomto priestore pohybujú, ale veľmi rýchlo ho zničia hrabaním na holú zem.

Voľný výbeh na Farme Jandech Dolina znamená, že sliepky majú prístup k čerstvej tráve! Máme viac ako trojnásobnú plochu oproti zákonnej požiadavke na voľný výbeh a tieto plochy máme predelené a STRIEDAME ich! Takže sliepky nebehajú po holej zemi, ale majú možnosť zobnúť si trávu a hmyz rôznych druhov. Výbeh tiež nie je bez stromov, je to starý sad kde sú húštiny stromov a kríkov, ktoré poskytujú tieň a bezpečie. Naša filozofia je dať sliepkam priestor, ostatné už vedia samé.  

4, Je to časovo náročné? Aký je váš denný harmonogram?

Hneď ráno sa sliepky vypúšťajú z kurína kde sú na noc zatvorené kvôli predátorom. Prebehne ranné kŕmenie, doplnenie vody, nasleduje ručný zber vajec. Potom sú tu činnosti, ktoré vyplývajú z požiadaviek veterinárov a potravinárov ako presvecovanie vajec, váženie, balenie, pečiatkovanie vajec. Na týždennej a mesačnej báze sa robia činnosti ako čistenie napájačiek, kŕmidiel a výmena podstielky. Človek musí byť stále v strehu, pozorovať sliepky, ich správanie. Časom sa to dá naučiť a potom hneď vidíte, že niektorá si poranila nohu a kríva, alebo sa separuje od ostatných a treba ju prezrieť zblízka. 

5, Koľko sliepočiek máte na farme? Budu aj pribúdať?

Máme 400 sliepok, zatiaľ stačí :)

6, Aké máte plány do budúcna?

Rozvíjať ďalšie produkty Farmy Jandech Dolina a farmu ako takú, keďže sme v krásnom prostredí kopaníc 5km od Mohyly M.R.Štefánika na Bradle, hneď na červenej turistickej trase.

Ďakujeme pánovi Jakubcovi že nám priblížil život na jeho farme. Veríme, že si jeho vajíčka obľúbite :).